Szukając możliwości rozwoju i zarobku coraz częściej myślimy o tym, aby zatrudnić się poza granicami kraju. Polacy chętnie korzystają z możliwości pracy sezonowej, pracy zmianowej (np. jako opiekunka osób starszych) czy też jako osoby pracujące na pełen etat. W krajach zachodnich obecnie notuje się olbrzymi niedostatek pracowników: dotyczy to zarówno branży IT, automotiv, ale i gospodarki.
Zatrudnienie sezonowe – gdzie go szukać?
Szukając pracy sezonowej (np. przy zbiorze owoców czy warzyw) przede wszystkim warto skorzystać z pomocy profesjonalnych biur pośrednictwa pracy, specjalizujących się w zatrudnieniu za granicą. Dzięki tego typu placówkom możemy mieć pewność, że oferty pracy pochodzą od sprawdzonych pracodawców i na miejscu zastaną nas takie warunki, jakie określone były w umowie. Od wielu lat co roku słyszymy o osobach, które skuszone wizją zarobku zdecydowały się na pracę jadąc „w ciemno” – na miejscu okazywało się, że nie tylko nie są im zapewnione odpowiednie warunki bytowe, ale i pensje są znacznie niższe niż oczekiwano.
Praca na pełen etat za granicą – wady i zalety
Podejmując się stałego zatrudnienia za granicą bardzo często podejmujemy decyzję o przeniesieniu w miejsce docelowe całej naszej rodziny. Taka sytuacja wymaga dużej odwagi, ale i zrozumienia. Chcąc zapewnić jak najlepsze warunki bytowe naszym bliskim przede wszystkim pamiętajmy o wygodnym lokum, ubezpieczeniu zdrowotnym dla każdego członka rodziny, szkołach, kursach językowych. Chcąc zapewnić rodzinie godne życie warto zainteresować się dodatkami finansowymi oferowanymi przez rząd. W Niemczech jest to Kindergeld, które obejmuje wszystkie uczące się dzieci do 25. roku życia. W przypadku pierwszego i drugiego dziecka jest to kwota rzędu 850 zł na osobę.