Prawidłowe oznaczenia na polskich drogach są jednym z najważniejszych elementów składających się na bezpieczeństwo ruchu na drodze. Oznaczenia te to przede wszystkim znaki poziome, pionowe, ale też tablice informacyjne, sygnalizacja świetlna, tymczasowe znaki informacyjne, tablice interaktywne. Pozwalają one na zwiększenie komfortu jazdy, ale też szybkie reagowanie na utrudnienia, które mogą pojawić się na drodze (np. remonty).
Autostrady i drogi szybkiego ruchu – jakie oznakowania są stosowane?
Oznakowanie autostrad to przede wszystkim informacje o najbliższych węzłach komunikacyjnych, ale też miejscach odpoczynku podróżnych, stacjach benzynowych, restauracjach. Informacje takie przedstawiają odpowiednie znaki i tablice, montowane na stałe. Kiedy jednak konieczne jest wykonanie prac remontowych na autostradzie, niezbędne okażą się znaki tymczasowe, które należy ustawić już na kilkaset metrów przed planowanym miejscem remontu, by kierujący mieli możliwość zmniejszenia prędkości samochodu. Remonty autostrad planowane są w taki sposób, by były jak najmniej uciążliwe dla samych kierujących. Nierzadko w ich trakcie wyznacza się dodatkowy tor ruchu lub zwęża działające pasy, by możliwe było zachowanie płynności jazdy kierujących. Aby takie działanie było możliwe, konieczne jest zastosowanie tymczasowych znaków pionowych, ale też poziomych. Poziome linie w kolorze żółtym wyznaczają tymczasowy tor jezdni.
Jak mocowane są tymczasowe znaki ostrzegawcze na autostradach?
Kiedy konieczne jest zastosowanie dodatkowego oznakowania na autostradach, wykorzystywane są podstawy pod znaki drogowe. Praktyczne podstawy tworzone są z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne czy ścieranie, najczęściej z tworzyw syntetycznych. Marka Nicrobase proponuje podstawy drogowe wysokiej klasy, które odznaczają się uniwersalnymi otworami mocującymi – dzięki nim na podstawie można zamocować każdy typ znaku drogowego, tablicy informacyjnej.
Modułowe podstawy pod znaki drogowe
Wśród najchętniej wybieranych podstaw drogowych wymienia się modele modułowe. Są one projektowane w taki sposób, by możliwe było łączenie ich w dłuższe i stabilniejsze podstawy. Podstawy pod znaki drogowe marki Nicrobase dostępne są w dwóch wariantach: 20 i 30 kg. Odznaczają się one wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, np. najechanie samochodu.