Łazienka w stylu modernistycznym – jak to osiągnąć?

Wśród trendów w wystroju łazienek na ten rok nie brakuje odważnych nawiązań do historii aranżacji. Jako jedno z najbardziej intrygujących warto z pewnością wymienić styl modernistyczny, dzięki któremu nasza łazienka lub pokój kąpielowi nabierze niepowtarzalnego czaru z pierwszej połowy XX wieku. Jak wprowadzić modernistyczny szyk do łazienki?

Modernistyczny czy nowoczesny? Nazwa ma znaczenie!

Poszukując mebli łazienkowych oraz dodatków w stylu modernistycznym, warto pamiętać, że mylenie go z tak zwanym stylem nowoczesnym nie zaprowadzi nas daleko. Nie zależy nam tu przecież na wyposażeniu wyprodukowanym w ciągu kilku ostatnich lat, a na inspiracji koncepcjami aranżacyjnymi, które były popularne od lat 20-tych XX wieku przez kilka kolejnych dekad.

Modernizm stawia na prostotę, ale także na przyciągnięcie uwagi i wygodę użytkowania przestrzeni. Do elementów modernistycznych, z którymi możemy spotkać się w łazience, z pewnością należą proste, symetryczne meble, jak szafka czy blat pod umywalkę, wanny prostokątne; będą to też choćby kafle o wyrazistej kolorystyce czy okrągły, czerwony lub żółty dywanik.

Mniej znaczy więcej – ale w wersji retro!

Styl modernistyczny poznamy w głównej mierze po jego prostych liniach i funkcjonalności, będzie ona miała jednak nieco inny odcień, niż choćby w przypadku współczesnego stylu skandynawskiego (którego wczesną wersją inspirowali się modernistyczni projektanci!).

Modernistyczne łazienki, z ich komfortowymi szafkami i półkami na kosmetyki, wannami prostokątnymi i kaflami, które zamiast esów-floresów prezentują elegancką geometrię, można z powodzeniem nazwać minimalistycznymi – prawie. Dlaczego prawie? Dlatego, że w tak urządzonej łazience nie będziemy stronić również od bardziej miękkich, zaokrąglonych form, popularnie rozumianych jako „styl retro” – koncepcje designerskie powstałe na fali lat 50-tych XX wieku.

Kolory w modernistycznej łazience

Modernizm łączy się przede wszystkim z prostotą, ale mylenie jej z ascetyzmem kolorystycznym byłoby dużym błędem. Przykładowo – w modernizmie amerykańskim możemy obserwować ogromny zachwyt nowymi materiałami sztucznego pochodzenia oraz kolorowymi, trwałymi barwnikami, używanymi do ich dekoracji. Nie znaczy to więc, że modernistyczne umywalki, wanny prostokątne czy kosze na pranie muszą być jednolicie białe i mało wyraziste.

Doskonałym wyborem są tu pastele, a wśród nich zwłaszcza róż, seledyn i jasny błękit. Decydując się na inspirację modernizmem w wystroju łazienki, powinniśmy jak najbardziej postawić na oszczędne i pragmatyczne zarządzanie przestrzenią. Dobrym pomysłem będzie wybranie dominującej linii kolorystycznej, od której nie czynimy poważnych odstępstw.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne.

Read Previous

Zakres działalności firmy remontowo-budowlanej

Read Next

Jakie akcesoria do paznokci wybrać?

https://biurokarier.up.poznan.pl/Pracodawca/beesafe-sp-z-o-o https://africanclub25society.com/funkcjonalne-bryczesy-damskie-gdzie-je-kupic/ https://naropa2016.org/niezbedne-informacje-o-iso-17025/